Identifikace projektu

Pøíjemce: Univerzita Palackého v Olomouci
Registraèní èíslo: CZ.04.1.03/3.2.15.3/0407
Rozpoèet: 2 698 325,00 Kè
Název: Inovace studia biochemie prostøednictvím e-learningu
Datum zahájení: 01. 01. 2007
Datum ukonèení: 30. 06. 2008
Délka: 18 mìsícù
Partner projektu: Sdružení CEPAC-Morava

Hlavní cíle projektu

Realizací projektu vznikne unikátní multimediální výuková pomùcka, která výraznì zefektivní výuku základù biochemie a pøispìje tak ke zvýšení úrovnì znalostí studentù v tomto oboru. Cílem projektu je vytvoøení e-learningového prostøedí pro podporu výuky pøedmìtù Základy biochemie v bakaláøských studijních oborech na Pøírodovìdecké fakultì univerzity Palackého. E-learningové prostøedí bude realizováno formou webové aplikace a veøejnì dostupného portálu; souèástí budou i digitalizované videozáznamy semináøù v rozsahu prezenèního studia. Pøi øešení projektu vytvoøíme minimálnì 8 vzdìlávacích modulù, které budou využity pøi výuce výše zmiòovaných pøedmìtù:

• proteiny,
  • peptidy a aminokyseliny,
  • biokatalýza,
  • metabolismus sacharidù,
  • metabolismus lipidù,
  • centrální metabolické dráhy,
  • katabolické reakce proteinù,
  • fotosyntéza,
  • nukleové kyseliny.

Každý z modulù bude obsahovat:

• digitalizované záznamy semináøù zpracované do formy webcastù,
  • soubor prezentaèních snímkù (tzv. slidù typu Powerpoint),
  • seznam odkazù do literatury a na internetové stránky,
  • automatizované testy znalostí.

Co je to webcast?

Webcastem (webovým vysíláním) rozumíme strukturovanou prezentaci, spustitelnou on-line z internetu prostøednictvím bìžného internetového prohlížeèe. Webcast zahrnuje:

• Videozáznam semináøe. Videozáznam je streamovaný z mediálního serveru v rozlišení odpovídajícím možnostem internetového pøipojení studujícího.
  • Audio komentáø nebo záznam z pøednášky.
  • Synchronizovanou sekvenci snímkù (tzv. slidy typu Powerpoint), dynamicky doprovázející video a vysvìtlující danou problematiku. Snímky mohou obsahovat text, strukturní vzorce organických slouèenin, grafy apod.
  • Titulky s hypertextovými odkazy nebo doplòujícími materiály pro daný snímek a danou èást video záznamu.
  • Navigaèní aparát, umožòující studujícím pøechod na požadovanou èást (kapitolu) webcastu.
  • Vyhledávací aparát, umožòující vyhledávání v textu snímkù, v klíèových slovech a následnou navigaci na danou èást webcastu.

Projekt zavádí do praxe paradigma webcastù doplnìných o silnou podporou navigace a vyhledávání. Takováto výuková pomùcka je zcela unikátní. Lze oèekávat, že po pilotním ovìøení dojde k rozšíøení této výukové technologie.

Pøíjemce grantu Pøírodovìdecká fakulta
Univerzita Palackého v Olomouci
Šlechtitelù 11
783 71 Olomouc
UP ESF
Vedoucí projektu: prof. RNDr. Pavel Peè, CSc.
e-mail: pavel.pec@upol.cz
Partner projektu: Sdružení CEPAC-Morava
Jeremenkova 42
772 00 Olomouc
Zástupce partnera: RNDr. David Skoupil
e-mail: david.skoupil@cepac.cz
CEPAC-Morava

Evropský sociální fond napomáhá rozvoji zamìstnanosti podporou zamìstnatelnosti, podnikatelského ducha,
rovných pøíležitostí a investicemi do lidských zdrojù.